• Košík je prázdny

  ×
  TOP 7 tipov ako prežiť v prírode

  TOP 7 tipov ako prežiť v prírode

  Zdieľať článok:

  Každý z nás sa z času na čas vyberie do prírody na kratšiu prechádzku, alebo si poprípade ide do prírody vyčistiť hlavu. No sú aj takí, čo idú na väčšiu a náročnejšiu túru, alebo idú do prírody kempovať. Tí, ktorí sa chystajú do prírody či už na náročnejšiu turistiku, alebo len na vychádzku by nemali podceňovať samotnú prípravu predtým, ako sa do prírody vydajú. A tak vám v tomto článku prinášame top 7 tipov, ako prežiť v prírode.

   

  Typy ako prežiť v prírode a dobre sa pripraviť na turistiku | bosp.sk

   

  1.     Ako sa bezpečne vrátiť domov

  Niektorí ľudia majú v obľube chodiť do lesa alebo do hôr v noci. Takéto výlety môžu byť pre vás veľmi nebezpečné, ale ak sa však vyberiete na túru, odporúčame chodiť na také miesta ktoré dobre poznáte. Ak aj na takých miestach by ste náhodou počuli v blízkosti nejaké divé zviera, máme pre vás radu ako sa mu vyhnúť. Najlepšie je robiť okolo seba nejaký zvuk, prípadne aj svietiť baterkou. Platí pravidlo, že ak zviera neprekvapíte, nezaútočí na vás.

   

  2.     Menej jedla - viac energie

  Aby ste počas návštevy prírody pri náročnejšej turistike boli posilnený a plný energie, odporúča sa neprejedať sa, ale vziať si také jedlo, ktoré bude obsahovať vysokú energetickú hodnotu. Je zrejmé že ak sa chystáme kempovať do prírody, nemali by sme mať len dostatok energie ale aj jedla a vody.

   

  3.     Pite veľa vody

  Pitný režim je sám o sebe priorita, avšak niektorí ľudia to veľmi podceňujú. Veľa krát si vezmú na turistiku viac jedla než vody, no pravda je taká, že bez jedla vydržíte málo bez vody nevydržíte vôbec. Jedlo nás síce posilní, no nesmie ho byť príliš veľa, aby nám počas ťažkej turistiky neprišlo nevoľno. Počas zimného obdobia je toto pravidlo taktiež veľmi dôležité, no namiesto vody by sme mali piť čaj pre lepšie zahriatie.

   

  Pitný režim dôležitý na každý jeden výlet do lesa | bosp.sk

   

  4.     Nôž a kompas nemusí byť zlou voľbou

  Ak sa vyberiete do lesa alebo do hôr, nikdy neviete kedy sa vám môže zísť vreckový nožík. Malý vreckový nožík, ktorý schováte kdekoľvek, vám vie byť vždy nápomocný. Čo sa týka kompasu, nikdy neviete kedy sa môžete stratiť. Treba si zobrať so sebou vreckový kompas, alebo si ho stiahnuť do telefónu.

   

  Zopár nápadov, čo si ešte vziať na kemping: ploskačka, termohrnček a teplé ponožky na prezlečenie.

   

  5.     Trekingová obuv – nech nechodíš bosý

  Do prírody odporúčame pevnú trekingovú obuv určenú na turistiku, alebo nepremokavú obuv do lesa, ktorá je určená napríklad vojakom alebo poľovníkom. V predošlých článkoch sme vám dávali rady, ako sa správne obuť a čo patrí k náležitostiam pohodlnej a zdravej chôdze, ale aj s blížiacou sa sezónou typy pre zimné topánky. Tieto veci si môžete prečítať v článkoch:Ako si vybrať topánky na zimu, Ako sa pohodlne obuť na výlety a článok o tom, ako predísť zdravotným problémom z nesprávnej obuvi.

   

  6.     Ako dať o sebe vedieť

  Je veľa prípadov, kedy sa viete zatúlať v lese alebo v horách s tým, že neviete nájsť správnu cestu. K tomu sa vám vybije telefón a nemáte dať ako vedieť niekomu, kto by vám pomohol. Väčšina lesov na Slovensku obsahuje turistické značky na stromoch, podľa ktorých by ste sa mali orientovať. Ak však takéto značky neviete nájsť a ste stratený už príliš dlho, je dôležité založiť oheň na odohnanie divokej zvery, prípadne tak dáte o vás vedieť záchranným zložkám.

   

  Pevná a nepremokavá obuv nie len na turistiku | bosp.sk

   

  7.     Keď ti voda zasa pomôže

  Ak ste v rozsiahlych horách, bez nabitej batérie v telefóne, bez ohňa, alebo turistickej mapy, máte predsa len nádej na nájdenie nejakej civilizácie. Stačí, ak nájdete potok a vydáte sa smerom po prúde vody, alebo sa vydáte dolu z kopca smerom stále nadol.

   

  Najlepším spôsobom pre navštívenie prírody je ísť v plnej výbave a neísť sám. Dúfame, že sami nepodceníte prípravu pre vaše bezpečie, a vyhnete sa tak prečerpaniu a dezorientácii.

   

  Kontakt

  OBUV-ŠPECIÁL, spol. s r.o.
  Duklianska 1379/19
  085 01 Bardejov
  Slovakia

  Sme Vám k dispozícií telefonicky a na maily - Pondelok až Piatok (okrem sviatkov) od 08:00 do 16:00
  +421 905 60 60 90

  Email info@bosp.sk

  Kamenná predajňa

  OBUV-ŠPECIÁL, spol. s r.o.
  Duklianska 1379/19
  085 01 Bardejov
  Slovakia

  Pondelok až Piatok (okrem sviatkov) od 09:00 do 12:00 hod. a od 13:00 do 16:00 hod.
  +421 905 60 60 90

  Vyrobené s na Slovensku

  Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým vyjadrujete svoj súhlas. Ďalšie informácie