• Košík je prázdny

  ×
  Správne ošetrovanie obuvi

  Správne ošetrovanie obuvi

  Zdieľať článok:

  Ošetrovanie obuvi – ako často? s akými prostriedkami?

  Proces ošetrovania obuvi je často diskutovaná téma. Takzvané “veľké čistenie” obuvi, keď vyťahujeme všetky prípravky na ošetrenie obuvi a zároveň tomuto procesu plánujeme venovať istý čas, tak mali by sme to aplikovať približne po dvoch celých odchodených dňoch v nepriaznivom počasí. Proces prebieha vo viacerých krokoch, každý krok okrem prvého musí byť aplikovaný na suchú obuv. Pri tejto príležitosti je nutné zdôrazniť, obuv nikdy nesušíme pri, pod alebo nad zdrojom tepla (!) – iba voľne položenú na mieste s dobrým vetraním.

  Prípravky ktorými ošetrujeme obuv:

  Clinax  – prípravok na hĺbkové čistenie usní

  Velur  – bezfarebný prípravok na ošetrovanie nubukovej a štiepenkovej usne

  Waxer  – bezfarebný prípravok na ošetrovanie nubuku a farebných lícových usní

  Boxer – čierny krém na ošetrovanie čiernej lícovej usne

  Impreg – prípravok na impregnáciu usne a a textilov

  Gumax – prípravok na ošetrenie gumených častí obuvi

  Odox – prípravok na elimináciu pachov v obuvi

  1. Krok hrubé čistenie:

  V prvom kroku z obuvi odstraňujeme hrubé nečistoty. Z obuvi vyberieme šnúrky a vkladacie stielky. Tie môžme prať v práčke na 30°C bez aviváže.

  Nečistoty zvonku prilepené na zvršku odstraňujemezo všetkých záhybov najlepšie iba jemnou kefkou.

  Skotnrolujeme aj vnútro obuvi, staráme sa o to, aby sa tam nenachádzali žiadne nečistoty

  Teplou vodou vymyjeme nečistoty z dezénu podošvy.

  Do vnútra obuvi nastriekame prípravok Odox tak, aby sa dostal až ku špičke obuvi.

  Po tomto kroku necháme obuv odstáť kým podošva nevyschne

  1. Krok intenzívne čistenie:

  Na tento krok čistenia sme pre Vás pripravili prostriedok Clinax. Je to pena, ktorá vyťahuje nečistoty z pórovitého povrchu usní. Clinax odporúčame na všetky typy usne a aj na mikrovlákno alebo textil. Penu aplikujeme postupne na celú obuv.

  Približne 3 streky na jednu časť obuvi rozotrieme jemnou kefkou, potom nastriekame na ďalšiu časť, rozotrieme a postupne takto na celú obuv z vonkajšej strany.

  Necháme prípravok pôsobiť približne 10 minút. Potom obuv pretrieme suchou jemnou handričkou.

  Obuv necháme stáť kým úplne nevyschne.

  1. Krok hĺbková impregnácia

  Na dôkladne vyčistenú obuv aplikujeme prípravok Impreg, a necháme ho vsiaknuť – vyschnúť.

  1. Krokošetrovanie

  Tento krok rozdelíme podľa typu zvršku:

  1. Čierna lícová useň (všetky Squad, Sky Army ranger, Alien FG, Major, ExHarm, Fraker Logger, WorkPro, Waid, Winner)

  Obuv v čiernej lícovej usni ošetrujeme prípravkom Boxer. Prípravok nanesieme na celý zvršok krúživými pohybmiv tenkej vrstve jemnou kefkou, penovou hubkou alebo handričkou. Ak sú niekde odreté miesta povenujeme sa im dôkladnejšie. Necháme prípravok pôsobiť približne 15 minút, prípadne kým prípravok na povrchu nevyschne. Obuv následne prekefujeme hustou kefou na obuv z konských vlasov, alebo mäkkou handrou. Tým z obuvi ostránime prebytočný prípravok a obuv dostane svoj lesk.

  1. Farebná lícová useň (Laguna, Artun WX, Squad WX, Caledon WX II)

  Obuv v iných farbách lícovej usne ošetrujeme prípravkom Waxer. Prípravok nanesieme na celý zvršok krúživými pohybmi v tenkej vrstve pribalenou penovou hubkou alebo handričkou. Ak sú niekde odreté miesta povenujeme sa im dôkladnejšie. Necháme prípravok pôsobiť približne 15 minút, prípadne kým prípravok na povrchu nevyschne. Obuv následne prekefujeme hustou kefou na obuv z konských vlasov, alebo mäkkou handrou. Tým z obuvi ostránime prebytočný prípravok a obuv dostane svoj lesk.

  1. Nubuková useň (Ural Pro, Karpat pro, Caledon, Tactical low, Rege Camo, Tactical Camo, Logger Trek Claw, Taras)

  Nubuk ošetrujeme prípravkom Waxer alebo Velur:

  • Waxer  - Prípravok nanesieme na celý zvršok krúživými pohybmi penovou hubkou alebo handričkou, dávame si pozor aby prípravok bol nanesený rovnomerne a v tenkej vrstve. Pozor, usňový materiál stmavne a obuv už nechytí svoj pôvodný odtieň. Prípravok necháme pôsobiť približne 15 minút a obuv prekefujeme jemnou kefou alebo handričkou. Odstránime tak prebytočný prípravok. Obuv ešte necháme postáť cca 1 hodinu, odparia sa zvyšky prípravku a obuv sa priblíži k svojej pôvodnej farbe.

  • Velur - Prípravok poriadne pretrepeme v tube, a nanášame krúživými pohybmi rovnomerne na obuv. Snažíme sa nanášať tak, aby tuba bola vodorovne a nevylievalo sa nám zbytočne veľa prípravku. Pozor, materiál stmavne a po vyschnutí sa objaví pôvodný odtieň usne – približne do polhodiny od aplikácie. Takto vieme že prípravok už preschol a môžeme obuv prekefovať alebo pretrieť handričkou a odstrániť prebytok prípravku. Pozor, po aplikácii prípravku Velur je potrebná dôkladná impregnácia aj po aplikácii ošetrujúceho prípravku, najlepšie prípravkom Impreg.

  1. Štiepenková useň (Tiezo, Logger Trek)

  Obuv ošetrujeme prípravkom Velur. Prípravok poriadne pretrepeme v tube a nanášame krúživými pohybmi rovnomerne na obuv. Snažíme sa nanášať tak, aby tuba bola vodorovne a nevylievalo sa nám zbytočne veľa prípravku. Pozor, materiál stmavne a po vyschnutí sa objaví pôvodný odtieň usne – približne do polhodiny od aplikácie. Takto vieme že prípravok už preschol a môžeme obuv prekefovať. Pozor, po aplikácii prípravku Velur je potrebná dôkladná impregnácia aj po aplikácii ošetrujúceho prípravku, najlepšie prípravkom Impreg.

  1. Obuv bez prírodných usní (Grifit, Husky)

  Takéto zvršky je potrebné iba dobre vyčistiť ako v kroku 2 a naimpregnovať v bode 3. tieto materiály nieje potrebné ošetrovať špeciálnymi prípravkami.

  1. Krok – finálna impregnácia

  Ak ošetrujeme obuv s gumenými obsádzkami (Ural pro, Logger Trek, Karpat pro, Waid Winner), v tejto chvíli na tieto gumené časti použijeme Gumax. Jemnými krúživými pohybmi ho rovnomerne rozotrieme. Pozor, nikdy neaplikujte na dezén podošvy.

  Po ošetrení obuvi odporúčame ešte raz prestriekať obuv prípravkom Impreg.

  1. Krok – kompletizácia obuvi

  Do obuvi vložíme šnúrky a stielky. Približne po roku používania odporúčame zakúpiť nové stielky, ktoré výrazným spôsobom zlepšia komfort v už vyšľapanej obuvi.

  Kontakt

  OBUV-ŠPECIÁL, spol. s r.o.
  Duklianska 1379/19
  085 01 Bardejov
  Slovakia

  Sme Vám k dispozícií telefonicky a na maily - Pondelok až Piatok (okrem sviatkov) od 08:00 do 16:00
  +421 905 60 60 90

  Email info@bosp.sk

  Kamenná predajňa

  OBUV-ŠPECIÁL, spol. s r.o.
  Duklianska 1379/19
  085 01 Bardejov
  Slovakia

  Pondelok až Piatok (okrem sviatkov) od 13:00 do 16:00
  +421 905 60 60 90

  Vyrobené s na Slovensku

  Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým vyjadrujete svoj súhlas. Ďalšie informácie