• Košík je prázdny

  ×
  Ako sa správne starať o topánky

  Ako sa správne starať o topánky

  Zdieľať článok:

  V akomkoľvek ročnom období je dôležité aby naše topánky boli nielen čisté, ale hlavne aby vydržali nejedno premenlivé počasie, ktoré nás každý rok čaká. O obuv nie je potrebná nejaká špeciálna starostlivosť, no veľmi záleží na intenzite používania, terénu a počasia do akého sa s topánkami vydáte.

   

  Gore tex trekingová obuv vhodná do každého počasia | bosp.sk
   

  Turistická obuv - trekingová obuv

   

  Obzvlášť dôležitá starostlivosť platí pri takej obuvi, ktorá je často krát vystavená nepriaznivému počasiu a dlhodobému používaniu, ako napríklad trekingová obuv. Je zrejmé, že len kvalitná obuv dokáže vydržať omnoho viac, ale prečo si životnosť týchto topánok nepredĺžiť aj ich kvalitnou starostlivosťou. Poradíme vám niekoľko tipov, ako sa správne starať nielen o turistické topánky, ale aj o tie ktoré sú dlhodobo nosené.

   

  Turistické topánky vhodné aj ako pracovná obuv | bosp.sk

   

  Impregnácia

   

  Je to spôsob ošetrenia topánok, ktorý .odporúčame používať pri obuvi, ktorá je dlhodobo používaná. Takisto je lepšie použiť kvalitný impregnačný sprej v tekutej forme, ako napríklad náš impregnačný sprej IMPERG, ktorý topánky nejak nepoškodí a zabezpečí ochranu proti premoknutiu. Prípravok v takejto forme prenikne cez póry až ku vláknam a tým je hydrofóbna vlastnosť obnovená aj v hĺbke samotného materiálu. Sprej treba nastriekať .na celú plochu topánok a nechať ho vyschnúť. Následne po uschnutí odporúčame použiť vosk WAXER.

   

  Čistenie topánok

  Neodporúčame dávať obuv do práčky a používať na čistenie mydlo. Samotná práčka topánky ničí, a rovnako tak mydlo poškodzuje impregnáciu a povrch topánok. Najlepšie je čistiť obuv jemnou kefkou, alebo handričkou pod teple tečúcou vodou. Rovnako tak by sa topánky nemali sušiť pri zdroji tepla, ako napríklad radiátor, oheň, alebo slnko. Riešenie na bezproblémové sušenie je v suchom a priedušnom prostredí. Po usušení topánok sa odporúča použiť sprej proti zápachu ODOX, ktorý pomáha zápach neutralizovať po dlhú dobu.

  Tip na sušenie mokrých topánok z vnútornej strany:

  ak je obuv premočená aj zvnútra, relevantným riešením je ak vnútro topánok vyplníte novinami.

  Ako na kožené topánky

  Hlavný dôvod o starostlivosť obuvi je správna funkčnosť. Koža pri opakovanom navlhnutí a uschnutí môže strácať svoju flexibilitu, hydrofóbne vlastnosti a pevnosť. Preto z času na čas je potrebné aplikovať prípravky na to určené. Preto najideálnejším pomocníkom na ošetrenie kože je vosk, takisto môžeme odporučiť WAXER. Vosk zabraňuje praskaniu kože, impregnuje a dodáva obuvi farbu a lesk. Účinnejšie je používať prípravok raz za dva týždne, nanášať v tenkej vrstve a následne pretrieť mäkkou kefkou alebo handričkou. Na textilné časti obuvi vosk nepoužívame, pretože nie je potrebné vyživovať ich vlákna. To isté platí na časti z Mikrovlákna.

   

  Bosp obuv s podošvami Vibram proti premoknutiu topánok | bosp.sk
   

  Ako vyčistiť brúsenú kožu

   

  Pri brúsenej koži treba dbať na väčšiu starostlivosť a pravidelné čistenie po akomkoľvek väčšom zašpinení. Odporúčame čistiť jemnou kefkou, taktiež koža musí byť dobre naimpregnovaná a pravidelne udržiavaná.

  GORE-TEX obuv

  Ak ošetrujeme obuv s membránou GORE-TEX, musíme dbať na to aby prípravky boli určené na takúto obuv s membránou. Tým sa zabezpečí, že prípravky nechajú póry v materiáloch otvorené a môžu dýchať. Táto membrána zabezpečuje vodonepriepustnosť a priedušnosť zároveň. No a práve kvôli funkcii priedušnosti musia byť priedušné aj všetky vrchové materiály aby bola táto funkcia efektívna, a na čo najväčšej ploche topánky.

   

  Veríme, že týchto pár tipov vám umožní predĺžiť kvalitu vašich topánok, čistotu a pohodlie pri každom ďalšom kroku.

  Kontakt

  OBUV-ŠPECIÁL, spol. s r.o.
  Duklianska 1379/19
  085 01 Bardejov
  Slovakia

  Sme Vám k dispozícií telefonicky a na maily - Pondelok až Piatok (okrem sviatkov) od 08:00 do 16:00
  +421 905 60 60 90

  Email info@bosp.sk

  Kamenná predajňa

  OBUV-ŠPECIÁL, spol. s r.o.
  Duklianska 1379/19
  085 01 Bardejov
  Slovakia

  Pondelok až Piatok (okrem sviatkov) od 09:00 do 12:00 hod. a od 13:00 do 16:00 hod.
  +421 905 60 60 90

  Vyrobené s na Slovensku

  Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým vyjadrujete svoj súhlas. Ďalšie informácie